Dvě zbrusu nové školy se stávají realitou, třetí se plánuje

BratrskaČeskobratrská církev evangelická je zřizovatel šesti škol, sedmá základní škola se připravuje k otevření v Brně. Pyšníme se konzervatoří v Olomouci, jsme hrdí na šikovné absolventy zdravotnické školy, středních i vyšších odborných škol se sociálním zaměřením a s radostí sledujeme děti z Bratrské školy, zatím jediné základní. Naše školy jsou typické rodinnou atmosférou a tím, že se věnují i problematickým žákům. Zároveň bývají při inspekcích vyhodnocovány jako úspěšné, absolventi většinou snadno nacházejí uplatnění. V moři škol českého školství je to možná pár kapek, přesto jsme za tento kamínek do mozaiky vzdělávání vděčni. Dvě z našich škol usilují již několik let o možnost zvýšit kapacitu žáků a zajistit své působení do dalších let stavbami nových školních budov, které budou splňovat požadavky pro současnou podobu výuky. Zájem umístit dítě do evangelické školy převyšuje totiž současné možnosti těchto škol.

Evangelická akademie Praha

škola Spořilov vizualizaceNa základě usnesení minulého synodu, který záměr výstavby budovy pro Evangelickou akademii Praha schválil, potvrdila synodní rada zájem stát se kupcem vhodného pozemku v Praze-Modřanech. Byl vypracován architektonický návrh a po mnoha jednáních bylo získáno stavební povolení. Realistický harmonogram kolaudace nové školní budovy je konec roku 2019.

Bratrská škola

1nová bratrskáVedení církve jednalo také o stavbě nové školní budovy pro Bratrskou školu, a to na pozemku v blízkosti současného působiště školy v Praze-Holešovicích, kde škola doposud sídlí v nájmu. Pokud se vše podaří podle plánu, rozšíří se škola o tolik žádaný druhý stupeň a také o tělocvičnu a jídelnu. V době jednání letošního synodu se děti z Bratrské školy vypravily do Litomyšle, aby se představily místním občanům i členům synodu, který se zde tentokrát pořádal. V klášterních zahradách předvedly veselý program, který upozorňoval na potřebu získat více prostoru pro výuku, a tím i pro rozvoj žáků, což je přínosné pro celou společnost.

Jak obě školy zaplatíme

Synod schválil návrh financování staveb obou škol. Vedle prostředků z prodeje budovy teologické fakulty návrh počítá též s příspěvky z programu Diakonických a rozvojových projektů, které mají spolu s přiměřeným nájemným sloužit k postupnému splacení vnitrocírkevní půjčky. Počítá se též s významným zapojením fundraisingu a benefičních aktivit.

Plánovaná základní škola Filipka v Brně

Ve stavu plánů a příprav je druhá základní škola, která se rodí v druhém největším českém městě – v Brně. Skupina nadšených pedagogů by po získání ministerského povolení a po nutných opravách pronajaté školní budovy chtěla poprvé naplnit třídy žáky prvního stupně v září 2019.

Doufáme, že všechny naše školy se ještě více než dosud stanou centrem komunitního života a dalších občanských aktivit, předávajících spoluobčanům dobré jméno Českobratrské církve evangelické.

Daniela Ženatá