Sjezd evangelické mládeže 2019: ve znamení otevřeného prostoru

Dsc_3252.1Přibližně 500 účastníků sjezdu (nejen) evangelické mládeže se během prvního říjnového víkendu sešlo v Novém Městě na Moravě. 29. ročník setkání přinesl téma „Open space“, tedy otevřený prostor.

Jak být otevřeni druhým, a přitom si hlídat své vlastní hranice? Je otevřený prostor nebezpečný? Chceme do něj vejít a vydávat své svědectví, anebo se naopak necháváme dobrovolně zavírat v pohodlí svých sociálních bublin? Dává nám svoboda a otevřenost naději, nebo je to spíš příležitost k bezbřehé neurčitosti a nezakotvenosti?

Odpovědi na tyto otázky hledali mladí uprostřed přednášek, debat a diskusí, při sledování filmů, během společného jídla, při procházkách i meditaci, během zpěvu, koncertů a modliteb.

Dsc_1559Mezi hosty a přednášejícími se objevili například známý český novinář, architektka, faráři, ale i člen vedení církve nebo učitelé Evangelické teologické fakulty. Účastníci společně uvažovali nad ekumenickou otevřeností, nad světem médií a fake news, nad poznáváním kosmu, promýšleli zvěst o vzkříšení, přemítali o síle podobenství a biblických příběhů…

Nejsilnějším motivem je ale společenství samo. Mladí evangelíci přijíždějí z celé republiky, aby se během tří dnů potkávali se svými vrstevníky, společně se bavili a promýšleli svou víru. Závěrečných bohoslužeb s večeří Páně se účastnilo na 600 lidí, včetně bratří a sester z místního evangelického sboru.

Dsc_3040

Příští podobně velké setkání bude čtyřdenní a uskuteční se v září 2020 ve Vsetíně (na Moravě).

Jiří Hofman