Peníze ze sbírek pomáhají v Řecku. ČCE poslala téměř milion korun

ilustrační (1)Výtěžek mimořádné sbírky byl zaslán třem organizacím na ostrovech Chios a Lesbos, další část peněz míří také do syrského Aleppa. Celková výše podpory je přes 930 000 Kč a poslouží na nákup potravin, léků a zajištění nezbytné lékařské pomoci. Darované finance pomáhají dvěma řeckým organizacím – Perichoresis a Chios People Kitchen a také české pobočce Lékařů bez hranic. Všechny organizace působí na řeckých ostrovech přímo v přeplněných uprchlických táborech a z daru nakupují a rozdávají hlavně trvanlivé potraviny a lékařské potřeby a poskytují nutnou lékařskou péči.

Celocírkevní sbírka

O finančním příspěvku 200 000 Kč české pobočce Lékařů bez hranic rozhodla synodní rada už koncem roku 2019. Byl to také impulz k vyhlášení mimořádné celocírkevní sbírky. Výzva se v jednotlivých farních sborech Českobratrské církve evangelické (ČCE) setkala s velkým ohlasem a sbírka vynesla dalších více než 650 000 korun.

Lesbos and Samos Oct2019K efektivnímu rozdělení peněz přispěly i dlouhodobé kontakty koordinátorky pro práci s uprchlíky Aleny Fendrychové s organizacemi a církvemi pomáhajícími přímo v místě humanitární krize.

Organizace Chios People´s Kitchen dvakrát týdně distribuuje trvanlivé potraviny těm nejpotřebnějším na ostrově Chios: „Distribuce je složitá, protože i zde platí omezení kvůli koronaviru. Poskytujeme pomoc 60–70 rodinám týdně a dodáváme i ovoce dětem, které jsou tu bez rodičů. Každý den máme žádosti o další podporu a zatím můžeme pomáhat i díky vaší podpoře, za kterou děkujeme,“ říká Kostas Tainidis, vedoucí organizace, která jídlo pro uprchlíky připravuje od roku 2015.

Organizace Perichoresis, zřizovaná řeckou evangelickou církví, na ostrově Chios zajišťuje nákup léčiv i nezbytnou lékařskou péči pro uprchlíky. Její práce je důležitá právě v táborech, kde je kapacita více než trojnásobně překročena a zcela chybí základní hygienické vybavení. Lidé na útěku před válečným konfliktem, včetně nejmenších dětí, se zde tísní v nelidských podmínkách ve špíně a zimě.

Další podpora během Velikonoc

Synodní rada podpořila ještě příspěvkem ve výši 3000 eur také Společenství evangelických církví v Evropě (GEKE), které se rozhodlo pomoci ve stejné oblasti a k účasti vyzvalo své členské církve. Sbírka GEKE míří v těchto dnech na ostrov Lesbos, kde se za ni nakoupí zdravotnický materiál pro místní nemocnici Vostanio. Část financí byla odeslána také přímo do válečné zóny – do syrského Aleppa na nákup dezinfekčních a ochranných pomůcek pro polikliniku Bethel, kterou tu provozuje Unie arménských evangelických sborů v Sýrii.

Moria Camp

V minulosti Českobratrská církev evangelická opakovaně apelovala na českou politickou reprezentaci, na příslušná ministerstva i na premiéra Andreje Babiše, aby Česká republika svou pomocí přispěla k řešení eskalující situace. Nejde pouze o humanitární rozměr katastrofy; neutěšená situace lidí na řeckých ostrovech se může obrátit i v bezpečnostní hrozbu. Dlouhodobé přehlížení problému tedy není ani politicky prozíravé.

Jiří Hofman