Školka v Chebu

náhledDiakonická mateřská školka v západočeském Chebu má za sebou první školní rok a vstupuje do druhého. Její vznik podpořila řada německých evangelických církví. Jak se nové školce daří, jsme se zeptali její ředitelky, Ivy Koubové.Školka má oproti loňskému roku zvýšenou kapacitu. Kolik dětí ji bude tento školní rok navštěvovat?

O dvě děti více než loni, tedy 42. Mohli bychom přijmout ještě další dvě, ale v Chebu tento školní rok nebyl zájem. Částečně nám to vyhovuje, máme letos ve školce více dětí s handicapem a ty jsou v menším kolektivu radši.

Jak vypadá spolupráce s místním sborem Českobratrské církve evangelické? Od září tam nastoupil nový farář.

DSC_6134Školka je zřizována církví a my samozřejmě chceme, aby se to do práce s dětmi nějak promítlo. Naprostá většina našich dětí je ovšem z nevěřících rodin; odhaduji, že k věřícím patří jen tak dvě či tři rodiny. Když jsme loni nabízeli kroužek náboženství, ze všech čtyřiceti dětí se přihlásilo jedno. Nový pan farář proto přišel s jinou nabídkou. Jednou za měsíc přijde a uspořádá dětem chvilku s pohádkou či příběhem, zazpívá s nimi písničky s kytarou, a to zabralo. Dětem se takový program líbí.

A co rodičům?

Ti takový program přijímají. S každým z rodičů jsem o křesťanském rozměru naší školky mluvila zvlášť, protože vím, že je to pro ně citlivé téma. Z jednotlivých rozhovorů se dá zobecnit, že oceňují seznamování s biblickými příběhy, hodnotami i křesťanskou tradicí. Odmítají ale projevy zbožnosti, například modlitbu.

Říkala jste, že školku navštěvují žáci s handicapem. Kolik jich je a o jaké handicapy se jedná?

Mezi žáky máme dvě děti s poruchou autistického spektra a jedno s dětskou obrnou.

A jak se integrace daří?

DSC_6107Loni jsme měli k těm našim dvěma žákům s poruchou autistického spektra jednoho asistenta. Zjistili jsme, že je to málo, práce je potom velmi náročná. Letos máme asistenty dva a rádi bychom zažádali o třetího.

Čím ještě se školka odlišuje od ostatních podobných zařízení v Chebu?

Naše budova je bezbariérová. Děti učíme zadarmo němčinu a jako jediná školka v Chebu jezdíme na týdenní pobyt do přírody. A to se líbí nejen dětem, ale i rodičům i pedagogům. I pro nás učitele je významné zažít děti v jiném prostředí, než je to školní. Takže děti se už moc těší na další cestu.

 Rozhovor vedl Adam Šůra