Diakonie a církev pro azylanty

úvodní„Diakonie otvírá možnosti azylantům“ – tak se jmenuje projekt, který již půl roku realizuje Diakonie prostřednictvím svého Střediska celostátních programů a služeb. Jeho pracovníci mají dlouholetou zkušenost práce s migranty a azylanty a v rámci tohoto projektu azylantům všestranně pomáhají v integraci do české společnosti. Chtějí tak předcházet jejich sociálnímu vyloučení, vytváření ghett a dalším problémům.

 V šesti krajích České republiky již působí, nebo brzy budou působit krajští kontaktní pracovníci Diakonie ČCE, kteří azylantům asistují zejména při shánění práce, řešení případných problémů ve škole nebo při jednání s úřady. Opírají se přitom o síť evangelických sborů a středisek Diakonie ČCE, které dobrovolně nabízejí například doučování dětí či dospělých, společné vaření či sportovní aktivity. To vše má azylantům pomoci k vytvoření sousedských vztahů a neformálních přátelských vazeb v novém prostředí.

Projekt cílí na dlouhodobou podporu třiceti rodin azylantů. První fáze je plánována na tři roky, tedy do konce roku 2019, a její součástí jsou i veřejné besedy s azylanty uspořádané pro komunity, ve kterých azylanti žijí.srbsko-chorvatská hranice_říjen 2015_foto Lubor Vokrouhlický (26)

Diakonické Středisko celostátních programů a služeb navázalo spolupráci s německou Diakonií Weiden. Dobrovolníci z České republiky v tamním táboře pro uprchlíky pomáhali zejména při pořádání programů pro děti.

Adam Šůra