Školka v Chebu bez hranic

000579_05_004853Mateřská školka v Chebu je mezi školskými zařízeními Diakonie výjimečná. Jako jediná je totiž určena dětem bez handicapů. Jejím posláním je rozvíjet setkávání mezi dětmi z německé a české strany hranice.

Naučit se hravou formou cizí jazyk a poznat se s vrstevníky sousední země. To je cíl projektu Odmalička, který už půl roku běží v mateřské škole Diakonie Českobratrské církve evangelické v Chebu. Partnerem chebské školky je Elizabeth-Kinderhaus v německém Hohenbergu. Právě tady se české a německé děti loni úplně poprvé setkaly a ve dvojicích vyráběly vánoční ozdoby. I přes jazykovou bariéru se domlouvaly na společném postupu a jen když si nevěděly rady, pomohl jim učitel.

Setkávání žáků finančně podpořilo Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni. Děti společně navštívily chebské divadlo, kde si mohly vyzkoušet různé pohádkové kostýmy nebo kostýmové doplňky. S velkým úspěchem se setkala i návštěva německých dětí v západočeské Libé, kde byly české děti na škole v přírodě. Při pěší túře lesem se hledal pohádkový poklad, poté se sedělo u ohně a za doprovodu kytary zpívaly písničky v češtině i němčině.000590_05_004952Při návštěvě Německa zase české děti navštívily dětský muzikál Heidi, děvčátko z hor, který se konal v unikátním skalním divadle v Luisenburgu, na což navázal dobrodružný průzkum blízkého skalního labyrintu. Společné události budou pokračovat; plánuje se návštěva hradu Hohenberg, kde sídlí muzeum porcelánu, dále drakiáda či společná oslava svátku sv. Martina, který je v Německu velmi oblíben. A před Vánoci čeká na děti v Chebu opět společná dílnička.

Adam Šůra