Diakonie připravuje na nástup do práce lidi s handicapy, dokonce i s alkoholovou demencí

Matteo ilustrační foto 1Diakonie Valašské Meziříčí provozuje (kromě jiného) dva obchody s oblečením a úklidovou firmu. A letos na podzim k tomu přibyla i výrobna pralinek. Potíž je však v tom, že každý v trvalém zaměstnání nevydrží, což se týká především lidí s mentálním handicapem. Často nezvládnou některé pracovní nároky – například schopnost pracovat samostatně – a odcházejí. Šikovnost ani chuť do práce jim přitom nechybí. Jak jim pomoci, aby se v zaměstnání udrželi? Tuhle otázku se teď snaží ve valašskomeziříčské Diakonii rozlousknout.

Ukázalo se, že největší slabina je hned v přípravě, není čas zaměstnance se zvláštními nároky zaučit. Vysvětlit jim, co všechno si musí pohlídat, a pak na ně dohlédnout. Diakonie ve Valašském Meziříčí zahájila tedy vlastní přípravný pracovní program, nazvaný Matteo.

Zasadíme, uvidíme

Přibližně desítka lidí se poklidně pohybuje po přehledné lesní pasece. Sbírají staré větve a skládají je na dvě velké hromady. Převažují muži staršího vzhledu. Většina má nějakou formu takzvané alkoholové demence. Často jim selhává krátkodobá paměť, někdo má potíže s motorikou. Všichni žijí v nedalekém Pržně, v domově se zvláštním režimem. Neobejdou se bez každodenní pomoci a ovšem i dohledu odborného personálu, spoustu činností jsou ale schopni vykonávat.

Matteo práce na pasece 6

V Domově Pržno proto rádi přivítali nabídku originálního programu Diakonie, který postižené lidi připravuje pro výkon určitého zaměstnání. Program umožňuje individuální práci s každým klientem s ohledem právě na jeho specifické potřeby. Obnáší to také opakovaně zjišťovat, co klienty baví, a co ne, v čem je brzdí třeba nezkušenost, neochota či lenost, v čem zase jejich nepřekročitelný handicap; co je motivuje, a co naopak odrazuje. I to je nutné k tomu, aby lidé, kteří třeba několik let nepracovali, mohli v případném budoucím zaměstnání uspět.

Kurz „zahradník, údržbář“ je teprve na začátku. Irena Šustková, jedna z vedoucích, která s klienty strávila v lese na pasece první pracovní den, si skupinu pochvaluje. Většina odvedla velký kus práce, takže brzo bude možné přejít k další činnosti – sázení stromků.

Celého pracovního programu, složeného z několika kurzů, se má účastnit 25 lidí, 12 z nich by si mělo najít trvalé zaměstnání. To jsou podmínky dotace, díky které se celý program vůbec koná. Zatím absolvovalo devět klientů, pět z nich si hledá práci. Dvě klientky se zaučují v úklidu pro Diakonii. Jeden z absolventů už pracuje jako pomocný kuchař Domova Pržno, kde zároveň žije.

Adam Šůra