Diakonie je jednička ve speciálním školství

11. Škola Čá¡slav 14Patnáct škol a přes čtyři sta žáků – ve speciálním školství je Diakonie ČCE v České republice na orvním místě. Nejde však jen o počty. Diakonické školy se na přední místo dostaly i proto, že jsou otevřeny dětem s nejtěžšími formami zdravotního postižení, včetně nízkofunkčního autismu. Ve dvou případech – v Merklíně u Plzně a v Praze – Diakonie navíc nabízí žákům ubytování v internátech během pracovního týdne. Ve speciálních školách Diakonie vycházíme z toho, že každý náš žák je originál. Jeden spořádaně sedí v lavici, druhý se musí stále pohybovat, další je tak citlivý, že ho i drobná odchylka od zavedeného pořádku nezvladatelně rozruší: spustí takový křik, že se to rozléhá po celé škole. Je však jisté, že vzdělání je schopen i člověk s nejtěžším handicapem. Nemusí se hned učit číst a psát. Pokroky lze dělat i v tom, jak dát srozumitelně najevo hlad, pocit nepohody nebo touhu po společnosti druhého člověka. Pro člověka s handicapem a jeho blízké to není maličkost, ale zásadní posun dopředu. Spoléháme se v tom na odbornost, zkušenost i dobrou vůli našich pedagogů. A také na individuální přístup, což znamená malý počet dětí ve třídě. Naše školy jsou rodinného typu. Na tom si v Diakonii zakládáme.

Důležité momenty Diakonie v roce 2018

Zbrusu nový domov Vyhlídka pro seniory otevřela Diakonie Vsetín. Domácí prostředí domova i promyšleně komponovaná zahrada jistě přispěly k tomu, že Diakonie Vsetín získala druhé místo v celostátním ocenění „Neziskovka roku“.

Počet diakonických restaurací a kaváren, kde pracují lidé s postižením, se rozšířil o kavárničku v historickém centru Kolína. Diakonie ve Valašském Meziříčí zase nově otevřela výrobnu pralinek. I tam jsou zaměstnáni lidé s různými typy handicapu.

Hned sedm pracovníků Diakonie bylo oceněno Národní cenou pro nejlepší pracovníky sociálních služeb. Hlavní ocenění získali dva z nich: Karel Novák, ředitel Diakonie Rolnička v Soběslavi a sociální pracovnice Helena Hingarová z Diakonie Litoměřice, která se nadto zaslouženě stala mediální hvězdou Diakonie.

Krabice od bot, celostátní předvánoční sbírka Diakonie, trhala rekordy. Pro děti z nemajetných rodin po celé České republice se shromáždilo 38 822 dárků. K této sbírce se přidal i větší počet sborů Českobratrské církve evangelické.

11. škola Čáslav2Především ve sborech Českobratrské církve evangelické se též konala „postní sbírka“. Výtěžek 1,1 milionu korun putoval na stavbu hřiště a komunitního centra v uprchlickém táboře v jordánském Zátarí.

25. výročí svého založení si připomněla střediska v Brně, Soběslavi, Rýmařově a Valašském Meziříčí. Diakonie se ráda a aktivně účastnila také oslav 100 let od vzniku Českobratrské církve evangelické.

Adam Šůra