Rozsvícená krkonošská Kunzárna

IMG_20181013_150024Na podzim si čtenáři Českého bratra mohli přečíst rozhovor s Benjaminem Klineckým, který spolu se svojí ženou Olgou má již druhý rok v pronájmu rekreační středisko Horský domov. Za jejich působení se mnohé ve středisku změnilo k lepšímu a zájem hostů o pobyt je nebývale velký. Součásti areálu je ještě jedna budova, tzv. Kunzárna, která byla bohužel před téměř třiceti lety uzavřena a chátrala.

Od roku 2010 tuto roubenou chalupu s prvky tradiční krkonošské architektury opravuje spolek nazvaný Přátelé Herlíkovic, který by rád chalupu zprovoznil do tří let jako jednoduchou stylovou horskou ubytovnu s malou expozicí o české i německé historii zdejší obce. Objekt by se v letošním roce mohl stát kulturní památkou, zvýšily by se tak šance na získání dotace na jeho obnovu.

Světlo v Sudetech aneb rozsvítíme temnou chaloupku

Spolek Přátelé Herlíkovic pořádá v Horském domově pravidelně brigády a česko-německé workcapms ve spolupráci s ASF-Servitus (německá organizace vysílající již 60 let dobrovolníky do zemí, které byly obsazeny nebo bojovaly s hitlerovským Německem). Během srpnové brigády v roce 2018 jsme na Kunzárně začali připravovat nové elektrorozvody; chalupu bychom rádi ještě v roce 2019 nově rozsvítili. Uvítáme proto brigádníky, kteří elektřině dobře rozumí.

Duchovní program letní brigády (která nebyla jen pro mládež) vedl farář evangelické církve Leonardo Teca původem z africké Angoly. Někteří z brigádníků připravovali dřevo pro Horský domov a postavili zánovní domeček pro jeho uskladnění na zimu.

IMG_20181013_092358

Letos celý červenec budeme s pomocí tesaře vyměňovat na Kunzárně spodní trámy. A rádi bychom ještě letos zahájili i stavbu komína, aby bylo možné v objektu znovu po letech zatopit.

Překonávání dělicích hranic a workcamp zapomenutých řemesel

Znovu zveme na letní česko-německý pobyt s dobrovolníky z ASF Servitus, který se bude konat poslední týden v červnu. Tentokrát jej chceme pojmout jako řemeslný workcamp tradičních, ale často zapomenutých řemesel, jejichž znalost opadla i kvůli proměnám obyvatelstva v pohraničí. Seminární část pobytu bude zaměřena dle tématu roku Česko-německého fondu budoucnosti, nazvaného Překonávání dělicích hranic ve společnosti. Hranice často již neprobíhají mezi Čechy a Němci, ale napříč oběma společnostmi a v různých oblastech. V rámci semináře se chceme spolu se zajímavými hosty zabývat příčinami této polarizace a hledat cesty k jejich překonávání.

Pobyt bude o víkendu jako vždy zakončen výletem do hor a česko-německou bohoslužbou k výročí kostela (v neděli 30. 6). Letos si připomeneme 115 let od jeho dokončení.

Partneři a spolupracovníci

Našim důležitým partnerem je již zmiňovaný ASF Servitus a spolek německých rodáků (krajanský spolek z okresu Vrchlabí – Heitmatkreis Hohenelbe). Spolupracujeme také s oddělením mládeže ČCE, evangelickým sborem ve Vrchlabí, jehož jsou Herlíkovice kazatelskou stanicí, a samozřejmě s nájemci Horského domova Olgou a Benjaminem Klineckými. Za podporu projektů děkujeme i Česko-německému fondu budoucnosti a Grantovému fondu ČCE i synodní radě, od které máme objekt Kunzárny v zápůjčce.

Jan Kirschner