Školy do deště

Student kit distribution in Shan Taung village,Mrauk U.V Myanmaru (Barmě) pomohla Diakonie zrekonstruovat pět škol, které celkově navštěvuje přes tisíc studentů. Vzdělání je pro ně zásadní. Může je totiž vysvobodit z chudoby, ve které dnes se svými rodiči žijí.

To je případ i holčičky Shwe Hla Sein (11 let), která chodí do šesté třídy základní školy ve městě Maruku v arakanském regionu. Má pět sourozenců, tři z nich navštěvují stejnou školu jak ona. Rodiče své děti ve vzdělání velmi podporují, i když je to za hranicí jejich finančních možností. Celá rodina žije jen z malého hospodářství na vesnici.

Často se však děti do školy vůbec nedostaly. Ne proto, že by nechtěly, školní budovy však byly neobyvatelné. Šlo o provizorní stavby z bambusu a v období dešťů (v tropickém Myanmaru toto období může trvat od května do října) do nich silně zatékalo. Chyběly i vyhovující toalety a taky zpevněné přístupové cesty.

S pomocí Diakonie byly školní budovy rekonstruovány, což znamenalo především výstavbu důstojného hygienického zázemí. Ta škola, kterou navštěvuje malá Shwe Hla Sein se svými sourozenci, byla dokonce postavena celá znovu. Vyrostla nová solidní budova, kde se děti mohou učit celoročně, bez ohledu na počasí. Má kromě nově vybavených učeben i nádrž na pitnou vodu, která dřív ve školním areálu k dispozici nebyla.

Hand Washing days at Maw Village  (2)Rodiče Shwe Hla Sein také s velkou vděčností ocenili, že všechny jejich školou povinné děti i jejich spolužáci obdrželi od Diakonie školní výbavu (uniformu, přezuvky, deštník, sešity, psací potřeby a další pomůcky) a balíčky pro základní hygienu (mýdlo, kleštičky na nehty, hřeben, ručník, kartáček, zubní pastu).

Na projektech v Myanmaru se Diakonie podílí spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a organizací Lutheran World Federation Myanmar.

Adam Šůra