Pozitivní energie pro společnost

8.z internetu (1)25. února roku 2018, přesně 70 let poté, co komunisté v Československu protiprávně uchvátili moc, dva studenti ETF UK Mikuláš Minář a Benjamin Roll založili organizaci, jejímž cílem je bránit demokracii v České republice. Oba cítili, že demokracie je v ohrožení, primárně kvůli osobě premiéra republiky Andreje Babiše. 

Tak vznikla podpisová kampaň „Milion chvilek pro demokracii“, která si stanovila za cíl spojit hlas velkého množství lidí, pro které je premiérova osoba nepřijatelná. Organizátoři kampaně deklarovali svůj respekt k výsledku demokratických voleb, uznali, že premiér by měl vzejít z vítězného hnutí ANO, ale pokládali za nepřijatelné, aby to byl právě trestně stíhaný člověk, obviněný z rozkrádání evropských dotací a s minulostí agenta komunistické tajné policie (StB).

Počet podpisů pod výzvou „Chvilka pro rezignaci“ narůstal nečekanou rychlostí. Signatáři výzvy se rekrutovali napříč celou společností, objevilo se mezi nimi mnoho známých a významných osobností. K 20. listopadu 2018 bylo pod peticí podepsáno 310 tisíc lidí, v květnu 2019 bylo podpisů přes 340 tisíc (pro srovnání: Česká republika má pouhých 10.3 milionu obyvatel).

Na podporu požadavků Milionu chvilek se po celé republice začaly konat demonstrace, které nabývaly na síle. V neděli 23. června 2019 se v Praze sešlo přes 280 tisíc lidí, 6. prosince 2019 se protesty konaly ve 220 obcích a městech celé ČR. Na počátku roku 2020 se mají protesty dále konat v krajských městech a 1. března vyvrcholily další velkou demonstrací v Praze.

Zeptali jsme se jednoho ze zakladatelů, Benjamina Rolla, jak bude iniciativa dále pokračovat a co se za poslední turbulentní dobu změnilo na jejich požadavcích.

8.Ben Roll foto David Rafael MoulisVaše iniciativa bránit demokracii je velmi úspěšná. Má stovky tisíc následovníků. Jak byste vysvětlil lidem v západní Evropě, čtenářům Bulletinu, že je naše demokracie ohrožena?

Naším premiérem se stal člověk, který je v zásadním střetu zájmů (což potvrdila i Evropská komise). Má největší mediální vliv a díky skvělému PR týmu má i obrovský vliv na veřejné mínění. V poslanecké sněmovně má největší počet poslanců, ale protože ani s koaličními socialisty (ČSSD) nemá většinu, spolupracuje s komunisty (KSČM) a neoficiálně i s extremisty z islamofobního uskupení (SPD). Tím otevírá dveře nebezpečným náladám ve společnosti a pomáhá legitimizovat a probouzet protidemokratické ideologie a umožňuje jim významně ovlivňovat českou politiku.

Významný problém také je, že mnozí občané i díky Babišově propagandě přestávají důvěřovat státním institucím, veřejnoprávním médiím a nakonec i demokracii samotné. Přestávají se zajímat, starat a  přestávají politiku kontrolovat. Tento směr aktivně podporuje i prokremlovský prezident republiky Miloš Zeman, který postavil svou volební kampaň na strašení cizinci a imigranty.

Reagujete velmi pružně, poukazujete na nové a nové hrozby, ohrožující demokracii. Přesto pro vás zůstává zneužívání eurodotací premiérem republiky jedno z hlavních témat. Proč?

Střet zájmů je nejsrozumitelnější příklad toho, že premiér drží ve svých rukou příliš mnoho moci. Andrej Babiš fakticky vlastní Agrofert, jednu z největších českých firem, kterou díky své pozici zvýhodňuje. Z auditu Evropské komise plynou jasné závěry, že Babišovy firmy pobírají dotace neoprávněně. Nyní proto hrozí, že budeme jeho firmy platit z českého rozpočtu. To se už dotkne každého z nás. A česká státní správa nereaguje adekvátně a nepřijala požadovaná opatření. Nyní se tak zdá, že stát už slouží více zájmům Andreje Babiše než zájmům občanů.

8.z internetu (2)

Nicméně Andrej Babiš obecně není naše jediné téma. Chceme zejména probouzet a propojovat občanskou společnost, protože ji považujeme za důležitý pilíř demokracie, který tady bude i po odchodu Babiše z politiky. Jde nám o kultivaci prostředí, ve kterém už politici jako Babiš, Zeman a jim podobní nebudou moci uspět.

Co vás na této práci naplňuje nejvíc?  

Poznáváme spoustu výtečných a velmi aktivních lidí po celé republice, formulujeme základní hodnoty, na kterých demokracie stojí. A těší nás dodávat naději a pozitivní energii do společnosti.

Ondřej Lukáš