Na týden studentem

TF_social_media83 (1)Není žádné tajemství, že nepřízeň doby v posledním roce české školství výrazně ochromila, a vysoké školy tak zůstávají už déle než rok veřejnosti nepřístupné. Z tohoto důvodu jsme na Evangelické teologické fakultě museli omezit kromě prezenční výuky také veškeré další, doprovodné záležitosti. Dokonce i natolik tradiční (a troufám si říct, že pro prezentaci všech vysokých škol zcela klíčová) událost, jako je „Den otevřených dveří“, byla v rámci snahy o dodržení všech epidemiologických opatření přesunuta do virtuálního prostředí také.

Stáli jsme tedy před otázkou, jakým způsobem by v této situaci mohla naše fakulta prezentovat svoji vzdělávací činnost. A tak se zcela spontánně zrodila akce s názvem „Na týden studentem“. Jak už název napovídá, na týden jsme otevřeli pomyslné brány distanční výuky, a zájemci o studium tak měli možnost vyzkoušet si, samozřejmě v online režimu, všechny radosti i strasti denního studia na vlastní kůži.
O vybrané předměty všech kateder a studijních oborů, které naše fakulta nabízí – tedy teologických studijních programů, sociální a pastorační práce i diakoniky – projevilo ve výsledku zájem více než 50 uchazečů. Kupříkladu úvodní kurzy do studia Starého a Nového zákona vzbudily nadprůměrný ohlas a počet návštěvníků přednášky v poslední čtvrteční únorové dopoledne předčil všechna naše očekávání. Příležitost načerpat z výkladu našich vědeckých pracovníků nové vědomosti, vyzkoušet si rozpravu na akademické půdě nebo jen nahlédnout do virtuální učebny, složené z průhledů do pokojů našich kolegů, je zřejmě lákavá nabídka. A my sami jsme mohli na plno otestovat možnosti a limity používaných videokonferenčních platforem i své schopnosti.

IMG_9240Přestože doufáme, že v nadcházejícím semestru již budeme mít možnost navrátit se v plné síle do budovy fakulty v Černé ulici, jsme připraveni i v nepříznivých podmínkách poskytnout uchazečům o studium možnost vytvořit si představu o všedním životě studenta Evangelické teologické fakulty. A pevně doufáme, že některý z nich si k nám v budoucnu najde cestu.

Matěj Bouček