Podpora utlačovaných v Bělorusku

2. pexels-artem-podrez-5119457Začátkem roku synodní rada Českobratrské církve evangelické vyzvala k podpoře utlačovaných v Bělorusku:

„Se znepokojením sledujeme v Bělorusku napjatou situaci. Protesty proti diktátorskému režimu prezidenta Lukašenka probíhají už mnoho měsíců. Ačkoliv byly výsledky loňských srpnových prezidentských voleb zjevně zfalšovány, režim není ochoten ustoupit. Protestující opozice tak čelí trvalému útlaku: Existují věrohodná svědectví o stovkách případů fyzických útoků, mučení i znásilňování demonstrujících. Kéž nám naše vlastní složitá situace, spojená s pandemií, nezakrývá výhled na ta mnohá místa ve světě, kde se děje bezpráví, pronásledování a nesvoboda. Na neblahou situaci v Bělorusku chceme upozorňovat ve veřejném prostoru i v rámci Evropské unie a prostřednictvím mezinárodních ekumenických organizací. Hledáme cesty, jak konkrétní potřebné podpořit finančně,“ apelovalo vedení evangelické církve v lednu letošního roku. „Dnes vzkazujeme Bělorusům, kteří jsou v opozici vůči násilnickému režimu: Víme o vás, myslíme na vás, mluvíme o vás a modlíme se za vás. A děláme to veřejně. Abyste o tom věděli vy, aby o tom věděli naši spoluobčané, aby o tom věděla naše vláda a kdokoli ve světě, ke komu ten hlas dolehne,“ upozornil náměstek synodního seniora Pavel Pokorný, který připomněl, že právě modlitba je prostor největší myslitelné svobody.

Českobratrská církev evangelická udržuje kontakt s běloruskou komunitou v ČR a prostřednictvím Komise pro lidská práva i faráře pro menšiny Mikuláše Vymětala sleduje v Bělorusku násilné represe vůči protestujícím.

Poslední březnový čtvrtek se v pražském kostele U Salvátora konaly v pořadí už druhé běloruské ekumenické bohoslužby. Shromáždění se uskutečnilo v den připomínky 103. výročí vyhlášení nezávislosti Běloruska.

Jiří Hofman