Bulletin 54 – Vánoce 2021

Milí čtenáři,

tornádo, které postihlo Moravu v letošním létě, u nás nepamatujeme. Byl to stupeň EF4, a ten je na stupnici druhý nejsilnější! A zkáza to byla opravdu strašná. Jsou země, kde se s hurikánem, tornádem a dalšími takovými úkazy lidé setkávají „normálně“, jsou na to zvyklí, vědí, jak se připravit, co dělat. Ale v České republice?! Hurikán u nás asi vůbec neexistuje, tornádo se někdy vyskytlo, ale nikdy ne v takové síle. Pomocí internetu jsem zjistila, že zkáza této intenzity potkala Prahu v roce 1119 (!), je to prý zaznamenáno v Kosmově kronice české. Ale takovéto hrůzy bývají naštěstí spojeny i s něčím dobrým, příkladným. Peněžitá pomoc zdevastovaným obcím byla okamžitá a dosáhla rozměrů podobně neuvěřitelných jako vichr sám. A těší mě, že zcela zásadní pomocí přispěla kromě Adry a Člověka v tísni také Diakonie Českobratrské církve evangelické. Velká a účinná pomoc přicházela zrovna tak i ze zahraničí, zvláště od německých církví. Vyjmenované organizace jsou nesmírně důležité, ale byly by bezmocné, nebýt občanské společnosti. Ta obrovská množství peněz, která se v těchto institucích shromažďovala, posílali obyčejní lidé z celé naší země, za což musíme být velmi vděčni. A tak nezbývá než doufat, že v České republice si na tornáda nemusíme začít zvykat.

Ale ještě bych ráda upozornila na osobu Svatopluka Karáska. O koho se jedná, se v článku dočtete, já chci jen upozornit, že svou osobností, svým působením, a především svými písněmi ovlivnil skutečně obrovské množství lidí, a zdaleka ne jenom z křesťanských kruhů. A režim ho nezlomil, ač o to velmi usiloval.

Léto je už dlouho pryč, vánoční čas je před námi a s ním i radost, kterou nám nevezme ani tornádo ani jiné nešvary. Věřme tomu.

Jana_PliskovaS přáním pokoje za redakční radu Jana Plíšková